klicka här för att
anmäla er


Anmälan Jättelångt & Stafetten

Stafett för ert företag!

 

Anmäl ert lag till stafetten den 15 juni och få hälsovinster till hela företaget!

Tycker ni att det är viktigt med rörelse och träning på er arbetsplats? Då ska ni satsa på en positiv hälsosatsning tillsammans på ert företag. Jättelångts huvudsponsor Prestationsbyrån AB tror på krafterna av fysisk aktivitet för ökad prestation och återhämtning. Tillsammans vill vi få fler i rörelse på ett glädjefyllt sätt. Jättelångt-stafetten har under flera år motiverat personer och företag till att gå samman och träna för gemensamma mål. För en del har medverkan i stafetten blivit början på en ny personlig resa där fysiskt aktivitet varit det självklara inslaget. Nedan kan ni läsa lite mer om de olika sträckorna i stafetten. Distanserna är fördelade på följande sträckor:
  • Sträckindelning för stafett: Sträcka 1. Grisslehamn - Skottviken, ca 10 km. Sträcka 2. Skottviken - Älmsta (brofästet på ösidan) ca 15 km. Sträcka 3. Älmsta - Söderbykarl/Erikskulle, ca 21 km. Sträcka 4. Söderbykarl/Erikskulle - Drottningdal, ca 9 km. Sträcka 5 Drottningdal - Norrtälje (Åtellet), ca 15 km.
Alla lag har själva ansvaret att transportera sig till de olika växlingarna. Vid målgången i Norrtälje blir det After-Run med middag och förfriskningar. Vi bjuder på ett skönt häng medan man kan ta emot löpare som kommer i mål. Så vänta inte en sekund till, anmäl er idag!

Mitt namn *

Namn på den löpare jag ersätter *

Klubb

Mobilnummer *

Epost-adress *

* Obligatoriska fält

Resultat

Resultat 2018

resultat herrar solo ver.2 2018

resultat damer solo 2018

resultat damstafetten 2018

resultat herrstafetten 2018

resultat mixstafetten 2018

Resultat 2017

solo dam 2017

solo herr 2017

stafett etapptid 2017

stafett 2017

 

Resultat 2016

resultat solo 2016-2

De slutgiltiga resultatlistorna för stafetten 2016

resultat mix 2016-5

resultat dam 2016-2

resultat herr 2016-2

 

 

 

2014 Resultat

Jättelångt 

6/14/14

Herrar
Placering Nr  Namn Tid 

1

123

Daniel Nilsson

5:19:15

2

189

Niklas Wallin

5:46:09

3

74

Niklas Olofsson

5:46:42

4

86

Ken Hakata

5:56:06

5

122

Ronny Larsson 6,00,43

6

60

Robert Hackel 6,14,18

7

129

Anders Lindberg 6,14,31

8

98

Ulf Almqvist 6,15,31

9

155

Mikael Videfors 6,16,57

10

151

Dick Zetterberg 6,18,51

11

68

Sten Orsvärn  6,23,30

12

58

Kristian Berglin 6,28,06

13

110

Tobias Röstlund 6,31,34

14

57

Mattias Almqvist 6,34,54

15

108

Jonas Johansson 6,35,29

16

184

Fredrik Högberg 6,37,09

17

67

Martin Johansen  6,37,45

18

95

Mats Vidinger  6,38,36

19

111

Robin Johansson 6,43,02

20

62

Pierre Ruhdin  6,43,19

21

124

Anders Brunander 6,45,29

21

104

Peter Broberg 6,45,29

23

157

Peter Fansjö 6,47,59

24

168

Magnus Nilsson 6,51,36

25

102

Mattias Staaf  6,55,51

26

81

Påhl Klinkel  6,56,52

27

46

Kenneth Norman  6,58,27

27

106

Morgan Skog  6,58,27

29

174

Mikael Book 6,58,33

30

134

Johan Gard  6,58,59

31

77

Daniel Bäcker  6,59,34

32

146

Franklin Wood 7,00,28

33

84

Johan Sjöblom 7,02,42

34

181

Rodrieck Akihary 7,02,43

35

141

Göran Karnfelt  7,03,20

36

128

Rikard Ahlberg 7,11,12

37

135

Thomas Alm  7,15,21

38

119

Fredrik Matsson 7,18,41

38

112

Björn Johannesson 7,18,41

40

143

Tobias Finnsson 7,23,20

41

160

Fredrik Rambaud 7,23,29

42

145

Åke Myr  7,25,51

43

88

Alexis Wärmländer 7,26,42

43

78

Chris Ayre 7,26,42

45

61

Mikael Hasselrot  7,28,51

46

109

Janne Aho 7,32,34

47

76

Fredrik Sandell 7,37,22

48

158

Kristian Ekfors 7,37,23

49

87

Andreas Lalander 7,37,24

50

113

Markus Reldin  7,37,38

51

83

Johan Renström  7,41,23

52

166

Rikard Westerberg 7,41,56

52

80

Christoffer Donaldsson 7,41,56

54

96

Bertil Lundell 7,42,04

55

116

Mikael Leytner 7,46,28

56

118

Peter Glans 7,47,10

57

48

Hans Forsström  7,48,38

58

53

Niklas Johansson 7,51,20

59

186

Thomas Dahlgren 7,55,25

60

172

Jonas Pertoft 7,55,44

61

126

Bernt Hedlund 7,59,13

62

125

Niklas Wildling  8,00,03

63

56

Mikael Sandberg 8,02,13

64

42

Mats Bergqvist  8,04,17

65

133

Tobias Tuvesson 8,04,46

66

100

Stefano Morini 8,06,54

67

177

Roger Tjernström 8,09,06

68

167

Martin Sjöberg 8,09,33

69

144

Niklas Gustafsson 8,09,53

70

101

Andreas Bodin 8,09,54

71

164

Mats Dänsel  8,11,00

72

43

Stefan Eriksson 8,11,05

73

190

Per Göran Olofsson 8,15,31

74

132

Jörgen Hansson 8,15,40

75

142

Bengt Nilsson 8,16,05

76

148

Mattias Almrot  8,17,43

77

69

Klas Jönsson 8,21,19

78

136

Kenneth Eliassson 8,23,25

79

192

Andreas Selenwall 8,24,14

80

94

Johan Karlbom 8,25,42

81

91

Peter Nilsson 8,25,43

82

50

Mikael Forsström 8,28,46

83

89

Dave Kappus 8,32,01

84

82

Johannes Eriksson 8,37,20

85

180

Anders Grape 8,37,40

86

117

Daniel Spaak 8,37,41

87

121

Robert Glavstedt 8,40,01

88

149

Lars Lundqvist 8,44,34

89

52

Peter Skoglund 8,44,55

90

73

Christian Johansson 8,49,07

91

191

Steve Murdoch  8,53,34

91

176

Andreas Lindel 8,53,34

93

188

Markus Holmgren 8,56,55

94

139

Mats Olsson 9,04,06

95

154

Joakim Fagerström 9,07,29

96

66

Fredrik Olsson 9,24,28

97

120

Klas Reinholdsson 9,27,51

98

173

Jonas Larsson 9,42,51

99

103

Erik Löf 9,46,31

100

51

Jan-Erik Ramström 10,00,37

101

92

Bo Sabelström 10,15,50

102

41

Hans Jansson 10,25,31

103

72

Johan Nordenfalk 10,59,30

104

175

Jonas Allenbrant 11,00,32

105

179

Thomas Lacandler 12,00,55

106

114

Daniel Lantz 12,07,57
Kvinnor
Placering  Nr Namn Tid 

1

4

Eva Lindskog 6,19,44

2

26

Inga-Sara Lindholm  6,39,41

3

23

Minna Laine 7,03,20

4

32

Pernilla Lagergren 7,16,24

5

16

Sara Richert  7,23,28

6

33

Cecilia Petersson 8,17,34

7

3

Gisela Björklund 8,25,02

8

7

Annett Grinde 8,25,26

9

17

Katarina Hildingsdotter 8,28,46

10

5

Ann Sofie Åman 8,35,09

11

2

Svetlana Gross 8,44,55

12

19

Anica Krstanovska 8,57,06

13

18

Louise Åkerblom 9,01,39

14

11

Julia Lantz 9,03,59

15

8

Pia Rosvall 9,43,40

16

22

Margareta Hansson 10,00,06

17

24

Marie Blommé 10,00,36

18

13

Paula Sabelström 10,15,48

19

130

Frida Bergström 10,16,52

20

25

Annelie Ståhl 10,16,52

21

12

Lisa Lind 11,59,21

22

31

Monica Engqvist 12,00,55

23

28

Elin Ragnarsson 15,11,03

Resultat Jättelångt 2013
Dam
1. Jenny Josefsson 6.51
2. Inga-Sarah Lindholm 7.12
3. Elin Jakobsson 7.15
4. Cecilia Pettersson 8.04
5. Pia Rosvall 8.05
6. Lina Lokander 8.19
7. Lena Östman 10.19
8. Madeleine Forsström 12.45
DNF: Charlotta Sahlström

Herr
1. Niklas Gavelfält 5.39 (banrekord)
2. Mats Vidinger 5.58
3. Andrew Tutt-Wixner 6.03
4. Fredrik Berglund 6.15
5. Jakob Persson 6.19
6. Daniel Hallgren 6.30
7. Kristian Berglin 6.38
8. Christer Tinnerholm 6.42
9. Johan Gard 6.48
10. Fredrik Heyman 6.49
11. Jonas Wängberg, 6.53
12. Frederic Rambaud 6.57
12. Robert Wallén 6.57
12. Steffen Adler 6.57
15. Fredrik Widfeldt 6.59
16. Anders Bergström 7.05
17. Marcus Berggren 7.08
17. Thomas Lirén 7.08
19. Robin Johansson 7.10
20. Mikael Forsström 7.11
21. Daniel Becker 7.13
21. Fredrik Holmgren 7.13
23. Jonas Sjöblom 7.13
24. Kenneth Norman 7.15
24. Marcus Eriksson 7.15
26. David Blomqvist 7.16
27. Stefan Hasselgren 7.20
28. Sebastian Lauterbach 7.23
29. Fredrik Lähnn 7.25
30. Mikael Jansson 7.29
31. Tobias Kristiansson 7.30
32. Peter Fansjö 7.36
33. Philip Persson 7.37
34. Mats Liljegren 7.39
35. Jerker Sterneland 7.40
36. Daniel Wiberg 7.43
36. Kristian Ekfors 7.43
38. Michael Leitner 7.46
39. Roger Tjernström 7.47
40. Åke Myr 7.48
41. Kristoffer Höök 7.52
42. Leif Åhlander 7.58
43. Johan Aronsson 7.59
44. Hans Forsström 8.01
45. Mattias Adman 8.01
46. Alberto Pinton 8.01
47. Jan-Erik Ramström 8.04
48. Oskar Isoz 8.05
49. Robert Salander 8.10
50. Esa Rotinen 8.14
51. Johan Karlbom 8.18
52. Fredrik Berns 8.19
53. Patrik Boman 8.19
54. Thomas Dahlgren 8.21
55. Per-Göran Olofsson 8.24
56. Bernt Hedlund 8.27
57. Jörgen Blomqvist 8.35
58. Jan Söderkvist 8.38
59. Peter Nilsson 8.39
60. Kim Bergsten 8.41
60. Nicklas Lautakoski 8.41
62. Michael Wåhlin 8.45
63. Marcus Holmgren 8.52
64. Patrik Hernwall 8.52
65. Erik Sifvert 9.23
66. Robin Rundqvist 9.51
67. Ola Knutsson 10.12
68. Stefano Morini 10.19
69. Lars Gustafsson 12.45
70. Martin Klages 13.03
DNF: Tommy Svensson

Resultat 2012

Pos StartNr Förnamn Efternamn Tid
1 109 Kerstin Rosenqvist 6,20
2 75 Jenny Josefsson 6,36
3 18 Ulla Östling 6,56
4 44 Åsa Bokenstrand 7,22
5 82 Elin Jacobsson 7,22
6 70 Karin Armgren 7,50
7 63 Annie Hedlund 8,01
8 83 Petra Hewett 8,25
9 113 Eva Lindskog 8,32
10 95 Liselott Holmberg 8,33
11 81 Carina Borén 10,35
1 77 Christer Backman 5,47
2 97 Robert Nilsson 6,02
3 103 Henrik Willman 6,04
4 54 Mats Vidinger 6,05
5 80 Peter Rabe 6,09
6 34 Tobias Lindström 6,11
7 94 Johan Fridlund 6,17
8 28 David Sundblad 6,27
8 31 Claus Eberhardt 6,27
10 69 Lars-Åke Svensk 6,28
11 86 Tobias Röstlund 6,36
12 48 Tobias Gustafsson 6,36
13 27 Johan Persson 6,40
14 30 Jonas Reybekiel Trostek 6,42
15 106 Magnus Lindén 6,52
16 58 Robert Brinck 6,56
17 112 Mikael Andersson 7,01
18 66 Christoffer Eriksson 7,19
19 43 Tobias, Tobbe Kristiansson 7,21
20 59 Niklas Holmström 7,21
21 55 Kuan-Yan Tan 7,21
22 76 Marcus Aveholt 7,22
23 56 Peter Hjelmström 7,23
24 16 Kenneth Norman 7,23
25 38 Daniel Becker 7,31
25 91 Fredrik Holmgren 7,31
27 72 Thomas Brännström 7,34
28 64 Leif Åhlander 7,35
29 92 Martin Jelvestam 7,40
30 74 Patrik Florén 7,40
31 84 Åke Myr 7,42
32 1 Stefan Hasselgren 7,44
33 67 Fredrik Heyman 7,44
34 60 Dag ”cykelsson” Ericsson 7,50
35 85 Gusten Gustavsson 7,58
36 33 Bernt Hedlund 7,59
37 96 Mattias Adman 8,00
38 8 Anders Ekström 8,09
39 49 Roger Tjernström 8,10
40 2 Niklas Grebäck 8,11
41 79 Rickard Lindholm 8,13
42 5 Rickard Vesterberg 8,15
42 110 Cristoffer Donaldson 8,15
44 13 Jonas Romfelt 8,19
45 62 Tommy Svensson 8,25
46 114 Henrik Ruthèr 8,25
47 78 Patrick Joyce 8,25
48 57 Hans Forsström 8,25
49 93 Esa Rotinen 8,33
50 15 Christian Barrientos 8,34
51 23 Jan Söderkvist 8,38
52 26 Robert Bloom 8,40
53 24 Mikael Forsström 8,47
53 89 Peter Nilsson 8,47
55 51 Peter  ”Wellan” Westerlund 8,58
55 52 Stefan Lindgren 8,58
57 88 Magnus Lärke 9,04
58 22 Kristian Ekfors 9,05
59 50 Niklas Reimark 9,18
60 73 Kristofer Lindholm 9,27
60 90 Fabian Ågren 9,27
60 104 Alexander Lindholm 9,27
63 19 Marcus Holmgren 9,30
64 37 Fredrik Christiansson 10,17
65 45 Jan-Erik Ramström 10,35
66 10 Ted Wikman 12,05
1 101 Madeleine (Madde) Forsström 16,43
1 108 Lars (Lasse) Gustafsson 16,43
3 Roger Bäckström DNS
4 Peter Fansjö DNS
6 Martin Scharp DNS
7 Lotta Ek DNS
9 Per-Erik Larsson DNS
11 Jonas Hjalmar Blom DNS
12 Odd Larson DNS
14 Samuel Jonsson DNS
17 Johan Ekbladh DNS
20 Robin rundqvist DNS
21 John jämbring DNS
25 Oscar Isoz DNS
29 Peter Strömbäck DNS
32 Paul Klinkert DNS
35 Sebastian Lauterbach DNS
36 Linus Söderman DNS
39 Juha Maanmies DNS
40 Fredrik Lähnn DNF
41 Frankie Bekavac DNS
42 Tomas Eriksson DNS
46 Klas Henriksson DNF
47 Jonas Rådberg DNF
53 Jonas Larson DNS
61 Per Hultin DNF
65 Nicklas Lautakoski DNS
68 Stefan Skoogh DNF
87 Anna Grundahl DNS
98 Christer Wikmark DNS
99 Niklas Gavelfält DNS
100 Ronnie Nystedt DNF
102 Andreas Falk DNS
105 Arne Forsling DNS
107 Erik Karlsson DNS
111 Ove Eriksson DNF

Resultat 2011

Plac Startnr Förnamn Efternamn Tid
1 21 Anna Pernestål 07:05
1 67 Sandra Lundqvist 07:05
3 65 Jenny Josefsson 07:23
4 61 Ulla Östling 07:51
5 37 Susanna Eriksson 08:18
6 66 Charlotta Sahlström 08:35
7 44 Cecilia Petersson 09:16
8 3 Naiti del Sante 09:32
9 69 Lena Stockman 11:52
23 Annie Hedlund Ej Start
48 Maria Lundgren Ej Start
Herrar
Plac Startnr Förnamn Efternamn Tid
1 50 Christer Backman 06:44
2 32 Mattias Gärdsback 06:50
2 34 Andrew Tutt-Wixner 06:50
4 51 Magnus Lindén 06:57
5 20 Mats Vidinger 07:00
6 28 Ola S Gustafsson 07:05
7 47 Lars Klippmark 07:10
8 41 Rasmus Westergren 07:12
9 56 Kristian Berglin 07:31
10 73 Marcus Einarsson 07:32
11 59 David Sundblad 07:44
12 42 Mats Liljegren 07:45
13 1 Stefan Hasselgren 07:49
14 72 Johan Andersson 07:54
15 57 Anders Clarin 08:03
16 62 Tobias Lindström 08:12
17 16 Niklas Tyni 08:14
17 49 Martin Mattsson 08:14
19 18 Magnus Ling 08:17
20 17 Robert Bloom 08:20
21 19 Tomas Vujic 08:21
22 60 Urban Ljungberg 08:22
23 36 Henrik Gustavsson 08:31
23 43 Christoffer Donaldson 08:31
25 40 Patrik Hagström 08:32
26 25 Bernt Hedlund 08:42
27 54 Sean Corney 08:48
28 30 Thomas Alm 08:59
29 75 Felix Rehnberg 09:08
30 14 Jan-Erik Ramström 09:16
31 10 Göran Eneroth 09:29
31 11 Daniel Ejderberg 09:29
33 15 Victor Sunnliden 09:31
33 33 Torbjörn Perttu 09:31
35 39 Anders Ekström 09:32
36 13 Mikael Forsström 09:44
37 22 Oscar Isoz 09:47
38 70 Markus Förberg 09:53
39 46 Viktor Carlsson 11:09
40 78 Erik Löf 11:52
2 Håkan Zehler Brutit
4 Mikael Ceder Brutit
8 Vasilios Boukas Brutit
9 Sebastian Lauterbach Brutit
24 Peter Nilsson Brutit
27 Sigvard Koplimäe Brutit
29 Johan Persson Brutit
31 Christian Johansson Brutit
45 Fredrik Danielsen Brutit
53 Lars-Åke Svensk Brutit
55 Léo Bechet Brutit
58 Johan Fridlund Brutit
63 Johan Strömbom Brutit
64 Karl Franklin Brutit
74 Niklas Gavelfält Brutit
5 Jesper Bergman Ej Start
6 Ingo Beyersdorff Ej Start
7 Karin Beyersdorff Ej Start
12 Robert Karlsson Ej Start
35 Fredrik Sand Ej Start
52 Magnus Lärke Ej Start
68 Christer Wikmark Ej Start
76 Eric Forsner Ej Start
77 Anders Brunander Ej Start
79 Pär Karlsson Ej Start
80 Marcus Häger Ej Start
Lag
Plac Startnr Förnamn Efternamn Tid
1 3 Johan Larsson 08:27
1 4 Elin Hardell 08:27
2 1 Esa Rotinen 09:58
2 2 Liselott Holmberg 09:58
5 Andreas Bohlin Brutit
6 Martin Sjöberg Brutit
Gång
Plac Startnr Förnamn Efternamn Tid
1 71 Patrik Andersson 14:19

Resultatlista 2010

Herrar
1 Johan Fridlund 5:55:00
2 Jonas Möllare 5:56:35
3 Mats Vidinger 6:00:02
4 Lars-Åke Svensk 6:04:04
5 Andrew Tutt 6:14:32
6 Jörgen Johansson 6:24:23
7 Johan Persson 6:20:00
8 Krister Svensson 6:38:32
9 Anders Brunander 6:39:13
10 Bernt Hedlund 7:04:43
11 Tobias Lindström 7:15:00
12 Mats Liljegren 7:21:05
13Anders Löfgren 7:45:17
13 Leif Åhlander 7:45:17
15 Sebastian Lauterbach 7:51:07
16 Mikael Forsström 8:07:43
17 Stefan Hasselgren 8:10:01
18 Robert ”Barfota” Karlsson 8:31:03
19 Henrik Hägglund 9:07:00
20 Håkan Zehler 9:40:06
21 Marcus Aveholt 9:52:37
21 Henrik Hansen 9:52:37
23 Stefan Lindgren 10:38:53
23 Stefan Lindholm 10:38:53

Kvinnor
1 Anna Grundahl 6:40:00
2 Sofie Fröberg 7:00:34
3 Maria Thomsen 7:51:07
4 Cecilia Pettersson 8:10:01
5 Annie Hedlund 8:31:35
6 Naiti del Sante 8:51:55

Resultatlista  2009

Vikingalunden       Råda                        Brölunda                         Mål
Start tid 11:18:50                        (Älmsta)                    (Badplatsen)       (Hemma hos PEK)
1. 13 Mats Vidinger                    02:18:10                     03:36:40                 04:21:10                           06:13:51
2. 11 Torkel Skogman              02:13:40                     03:36:10                 04:29:10                           06:24:51
3. 18 Bernt Hedlund                 02:48:40                     04:08:10                 05:01:10                           07:01:56
4. 4 Carl Lundin                           02:34:10                     04:04:10                05:06:10                            07:23:52
5. 8 Stefan Boman                     02:34:10                     04:04:10                05:06:10                            07:23:52
6. 10 Oscar Isoz                            02:38:10                    04:21:10                05:25:10                            07:49:33
7. 7 Cecilia Petersson               02:38:10                    04:21:10                 05:25:10                            07:49:51
8. 19 Annie Hedlund                 02:38:10                    04:32:10                 05:33:10                            08:14:55
9. 5 Sebastian Lauterbach    02:48:10                    04:34:10                 05:49:10                            08:21:14
10. 16 Maria Thomsen             02:48:10                    04:35:10                 05:49:10                            08:21:14
11. 17 Staffan Ring                     02:48:10                    04:35:10                  05:49:10                           08:21:14
12. 3 Charlotta Sahlström      02:41:10                    04:33:10                  05:33:10                          08:34:47
13. 6 Mikael Forsström            03:00:40                     04:47:10                 06:00:10                           08:38:40
14. 14 Liselott Guest                 03:00:40                     04:47:10                 06:00:10                           08:38:40
15. 21 Jacob Bjelfvenstam    03:00:10                     04:59:10                 06:06:10                           08:50:02
16. 12 Jan Söderkvist               02:57:10                     04:43:10                 05:54:10                           08:50:03

DNF
9 Kristina Paltén                         02:51:10                    04:49:10 ################ ########
15 Fredrika Gullfot                     03:42:10  ################ ########
20 Kristoffer Reinsson              03:03:40                    04:59:10 ################ ########